Allahabad High Court

Allahabad High Court

The Allahabad High Court based in Prayagraj (Allahabad) that has jurisdiction over the Indian state of Uttar Pradesh.

History :- It was established on 17 march 1866, making it the fourth high court to be established in India. Allahabad became the seat of Government of North-Western Provinces and a High Court was established in 1834 but was shifted to Agra within a year. In 1868 it shifted back to Allahabad. The former High Court was located at the Accountant General's office at the University of Allahabad complex. It was founded as the High Court of Judicature for the North-Western Provinces at Agra on 17 March 1866 by the Indian High Courts Act 1861 replacing the old Sadr Diwani Adalat. Sir Walter Morgan, Barrister-at-Law and Mr. Simpson were appointed the first Chief Justice and the first Registrar respectively of the High Court of North-Western Provinces. The location High Court for the North-Western Provinces was shifted from Agra to Allahabad in 1869 and the name was correspondingly changed to the High Court of Judicature at Allahabad from 11 March 1919. On 2 November 1925, the Oudh Judicial Commissioner's Court was replaced by the Oudh Chief Court at Lucknow by the Oudh Civil Courts Act of 1925, enacted by the United Provinces Legislature with the previous sanction of the Governor General the passing of this Act. On 25 February 1948, the Chief Court of Oudh was amalgamated with the High Court of Allahabad. When the state of Uttaranchal, now known as Uttarakhand, was carved out of Uttar Pradesh in 2000, this high court ceased to have jurisdiction over the districts falling in Uttaranchal. Allahabad High court was built by Khan saheb Nizamuddin of Loha Mundi, Agra, India. He also donated the water fountain to the High court.

Principal seat and benches :- The seat of the court is at Prayagraj. Allahabad High Court maintains a permanent circuit bench at Lucknow, the administrative capital of the state. The maximum number of serving judges is 160, the highest in India.

Chief Justice

Justice Govind Mathur is the current Chief Justice of the Court.

List of Chief Justices

# Chief Justice Term Governor (Oathed by)
English Hindi
1 Walter Morgan वाल्टेर मॉर्गन 1866–1871  
2 Robert Stuart रॉबर्ट स्टुअर्ट 1871–1884  
3 William Comer Petheram विलियम कॉमर पैथराम 1884–1886  
4 John Edge जॉन एज 1886–1898  
5 Louis Addin Kershaw लुइस एडिन केर्शौ 1898  
6 Arthur Strachey आर्थर स्ट्राचे 1898–1901  
7 John Stanley जॉन स्टानले 1901–1911  
8 Henry George Richards हेनरी जॉर्ज रिचर्ड्स 1911–1919  
9 Edward Grimwood Mears एडवर्ड ग्रिमवुड मेयर्स 1919–1932  
10 Shah Muhammad Sulaiman शाह मुहम्मद सुलेमान 1932–1937  
11 John Gibb Thom जॉन गिब थॉम 1937–1941  
12 Iqbal Ahmad इक़बाल अहमद 1941–1946  
13 Kamala Kanta Verma कमल कांत वर्मा 1946–1947  
After Independence
14 Bidhu Bhushan Malik बिधु भूषण मलिक 1947–1955 Sarojini Naidu
15 O.H. Mootham ओ. एच. मूथाम 1955–1961 Kanhaiyalal Maneklal Munshi
16 Manulal Chunilal Desai मनुलाल चुन्नीलाल देसाई 1961–1966 Burgula Ramakrishna Rao
17 Vashishtha Bhargava वशिष्ठ भार्गव 25 February 1966 – 7 August 1966 Biswanath Das
18 Nasirullah Beg नसरुल्लाह बेग 1966–1967
19 Vidyadhar Govind Oak विद्याधर गोविन्द ओक 1967–1971 Bezawada Gopala Reddy
20 Shashi Kanta Verma शशि कांत वर्मा 1971–1973
21 Dhatri Saran Mathur धातृ शरण माथुर 1973–1974 Akbar Ali Khan
22 Kunwar Bahadur Asthana कुंवर बहादुर अस्थाना 1974–1977 Marri Chenna Reddy
23 D. M. Chandrashekhar डी. एम्. चंद्रशेखर 1977–1978 Ganpatrao Devji Tapase
24 Satish Chandra सतीश चंद्र 1978–1983
25 Mahesh Narain Shukla महेश नारायण शुक्ल 1983–1985 Chandeshwar Prasad Narayan Singh
26 Hriday Nath Seth ह्रदय नाथ सेठ 1986 Mohammed Usman Arif
27 Kalmanje Jagannatha Shetty कलमञ्जे जगन्नाथ शेट्टी 1986–1987
28 Dwarka Nath Jha द्वारका नाथ झा 1987
29 Amitav Banerji अमिताव बनर्जी 1987–1988
30 Brahma Nath Katju ब्रह्म नाथ काटजू 1988–1989
31 B. P. Jeevan Reddy बी. पी. जीवन रेड्डी 1990–1991 B. Satya Narayan Reddy
32 Manoj Kumar Mukherjee मनोज कुमार मुख़र्जी 1991–1993
33 S. S. Sodhi एस. एस. लोधी 1994–1995 Motilal Vora
34 A. Lakshman Rao ए. लक्ष्मण राव 1995–1996
35 D. P. Mohapatra डी. पी. महापात्र 1996–1998
36 N. K. Mitra एन. के. मित्रा 1999–2000 Suraj Bhan
37 Shyamal Kumar Sen श्यामल कुमार सेन 8 May 2000 – 24 November 2002
38 Tarun Chatterjee तरुण चटर्जी 31 January 2003 – 26 August 2004 Vishnu Kant Shastri
39 Ajoy Nath Ray अजय नाथ रे 11 January 2005 – 26 January 2007 T. V. Rajeswar
40 Hemant Laxman Gokhale हेमंत लक्ष्मण गोखले 7 March 2007 – 8 March 2009
41 Chandramauli Kumar Prasad चंद्रमौली कुमार प्रसाद 20 March 2009 – 7 February 2010
42 Ferdino Rebello फ़र्डिनो रेबेल्लो 26 June 2010 – 30 July 2011 Banwari Lal Joshi
43 Syed Rafat Alam सय्यद रफात आलम 4 August 2011 – 8 August 2012
44 Shiva Kirti Singh शिवा कीर्ति सिंह 17 October 2012 – 18 September 2013
45 Dhananjaya Y. Chandrachud धनञ्जय यशवंत चंद्रचूड़ 31 October 2013 – 12 May 2016
46 Dilip Babasaheb Bhosale दिलीप बाबासाहेब भोसले 30 July 2016 – 23 October 2018 Ram Naik
47 Govind Mathur गोविन्द माथुर 14 November 2018 – Incumbent

 


Print   Email

Related Articles